Første punkt på min liste over oplevelser i Miami var Everglades National Park. Jeg hentede min lejebil klokken 10 og satte GPS’en til Flamingo, hvor jeg havde planer om at komme på bådtur. Det blev en dag med en Camaro SS cabriolet, en længere køretur gennem sumpområderne og overraskende mange krokodiller og alligatorer, som ikke havde noget imod at lade sig fotografere.
27. december, 2011
Fra Miami til Everglades i en Camaro SS cabriolet
Jeg havde valgt at forkæle mig selv lidt ekstra på denne tur, så de første to dage i Miami havde jeg booket en Chevrolet Camaro SS cabriolet. Der kommer et separat indlæg om bilen, men den fortjener lige et billede her. Det er trods alt ikke hver dag, man får en bil som den udleveret til en tur i Everglades.

Jeg hentede bilen klokken 10 og skulle derefter finde ud af Miami og sydpå mod Homestead. Selv om jeg efterhånden havde lejet biler i USA mange gange, skulle jeg som sædvanlig lige vænne mig til trafikken omkring en stor amerikansk lufthavn. Selve trafikken gled fint, men mængden af til- og frakørsler, sammenfletninger og motorveje i flere niveauer gjorde, at jeg i begyndelsen stolede temmelig meget på GPS’en. Der gik endnu en lille halv time, før jeg for alvor kom ud i forstæderne med de sædvanlige Walmart, Best Buy og andre store butikker langs vejen.
Ved Homestead drejede jeg fra US 1 mod Everglades National Park. Det varede ikke længe, før byens trafik og butiksområder var afløst af et meget fladt landskab med palmer og åbne områder. Havde det ikke været for vegetationen og det gode vejr, kunne dele af køreturen næsten have mindet om Danmark. Men den sammenligning holdt kun, indtil jeg kom ind i nationalparken. Her blev det tydeligt, hvordan det sydlige Florida har set ud, før store områder blev drænet til landbrug, veje og bebyggelse.
Fra parkens hovedindgang er der en lang køretur hele vejen ned til Flamingo, hvor vejen ender ved Florida Bay. På begge sider af asfalten strakte sumpområderne sig, og undervejs var der mulighed for at stoppe ved flere forskellige naturområder og korte vandreruter. Jeg valgte dog at køre direkte til Flamingo i første omgang. Jeg ville gerne på bådtur, og det virkede fornuftigt at få plads på en afgang, inden jeg begyndte at udforske resten af parken.
Flamingo, krokodiller og en snak med parkens rangere
Da jeg nåede Flamingo, fik jeg en plads på en bådtur med afgang omkring en time senere. Ventetiden var ikke noget problem. Vejret var godt, udsigten over vandet var ganske idyllisk, og der var flere rangeraktiviteter i området, som man kunne deltage i. Jeg nåede blandt andet en gennemgang af forskellene på krokodiller og alligatorer, hvilket skulle vise sig at være ganske praktisk senere på dagen.
Den amerikanske krokodille har typisk en smallere og mere spids snude end alligatoren. Den fjerde tand i underkæben kan desuden ses, selv når munden er lukket, mens alligatorens bredere snude og mørkere farve giver den et lidt andet udseende. I praksis er afstand og levested dog også nyttige kendetegn. Alligatorer er mest almindelige i ferskvand, mens krokodillerne især holder til i de mere salte og brakvandspåvirkede områder ved kysten.




Everglades er et af de få steder, hvor man har mulighed for at opleve både amerikanske krokodiller og alligatorer i den samme nationalpark. Krokodillerne er langt mere sjældne og tilbageholdende end alligatorerne, så Flamingo er et af de mere interessante steder at lede efter dem. Det betyder selvfølgelig ikke, at man skal gå hen til et dyr for at kontrollere, hvilken art det er. Begge har tænder nok til, at den slags artsbestemmelse helst skal foregå på afstand.
Med pontonbåd gennem Everglades’ backcountry
Den bådtur, jeg havde bestilt, var ikke en af de larmende airboat-ture, som man ofte forbinder med Everglades. Fra Flamingo foregik turen i en pontonbåd, der gav god mulighed for at se både landskabet og dyrene undervejs. Jeg havde valgt en backcountry-tur, hvor guiden fortalte om planter, vandforhold og dyreliv, mens vi bevægede os ind gennem områdets kanaler. Båden var heldigvis også en del nemmere at fotografere fra end en airboat med fuld fart på.
Den første del af turen gik gennem en menneskeskabt kanal. Derefter kom vi ud på en lavvandet sø og fortsatte ind gennem en mere snoet, naturlig vandvej. Vegetationen kom flere steder helt tæt på båden, og vi holdt godt udkig efter især krokodiller. Det krævede lidt øvelse at få øje på dem. Et mørkt hoved mellem grene og bevoksning ligner hurtigt bare endnu et stykke træ, hvis man ikke ved, hvad man kigger efter.





De første krokodiller, vi fik øje på, var unge og forholdsvis små. De var svære at spotte mellem planterne, men det er nok en ganske nyttig egenskab, når man er en lille krokodille i et område, hvor der også findes dyr, som ikke siger nej til et let måltid. Guiden fortalte undervejs om, hvordan hele økosystemet er afhængigt af vandstanden og årstidernes skift mellem regntid og tørketid. Det er ret fascinerende, hvor meget liv der gemmer sig i et landskab, som på afstand mest af alt ligner vand og græs.
Der tilbydes stadig guidede bådture fra Flamingo i dag. Området har også fået et opdateret besøgscenter, Guy Bradley Visitor Center, og mulighed for at leje blandt andet kanoer og kajakker. Det er dog værd at undersøge de aktuelle afgange og forhold, inden man tager hele køreturen fra Miami, især hvis en bådtur er det vigtigste punkt på dagens program.
Alligatorer helt tæt på Anhinga Trail
På vej tilbage mod parkens indgang gjorde jeg stop flere steder, blandt andet ved Anhinga Trail. Hvis bådturen havde krævet, at vi holdt godt øje med dyrene inde mellem planterne, var forholdene næsten de modsatte her. Alligatorerne lå og slappede af i vandet, i græsset og ganske tæt på den anlagte sti. Det var næsten urimeligt nemt at komme hjem med billeder af dem.
Anhinga Trail ligger i ferskvandsområdet ved Royal Palm og er især kendt for alligatorer, skildpadder og et rigt fugleliv. Her er det først og fremmest alligatorerne, man skal forvente at se, mens krokodillerne normalt er knyttet til områder tættere på kysten. Stien har både almindelige stiforløb og hævede gangbroer, hvor man kan komme ud over vandet og iagttage dyrene uden at skulle ud i sumpen.



Det er vigtigt at huske, at Everglades ikke er en zoologisk have. Dyrene er vilde, og de befinder sig ikke bag hegn. Hvis en alligator vælger at forlade vandet, kan den bevæge sig ind på det samme område som de besøgende. På billedet herunder kan man se, hvor kort der faktisk er fra vandkanten op til stien.

Da jeg besøgte parken i 2011, hæftede jeg mig ved, hvor afslappet forholdet mellem gæsterne og alligatorerne virkede. Dyrene lå ofte helt stille, og det kunne være fristende at tro, at de ikke udgjorde nogen reel risiko. Det er dog en dårlig konklusion at drage. National Park Service anbefaler i dag mindst 15 feet, cirka 4,5 meter, til både alligatorer og krokodiller. De kan reagere meget hurtigt, også når de ser fuldstændig uinteresserede ud, og man må hverken fodre, røre eller chikanere dem.
Det ændrer ikke ved, at Anhinga Trail er et fantastisk sted at opleve dyrelivet. Tværtimod er det netop kombinationen af let adgang og vilde dyr, der gør stien interessant. Man behøver ikke en lang vandretur gennem sumpen for at få oplevelsen af at være midt i Everglades. Man skal bare holde øjnene åbne, blive på de anlagte stier og lade dyrene bestemme afstanden, så længe man selv holder den anbefalede sikkerhedsafstand.
Meget mere end krokodiller og alligatorer
Selv om de store krybdyr nok er de mest eksotiske for mange besøgende, er Everglades et oplagt sted at bruge langt mere tid på naturen. Der er et enormt varieret plante- og dyreliv, og især fugleinteresserede kan få meget ud af parken. Omkring vandhullerne og de åbne vådområder er der et konstant liv af vadefugle og andre arter, som bruger området til at finde føde.





Jeg nåede både den lange tur ned til Flamingo, en guidet bådtur og flere stop på vejen tilbage. Det var en god måde at få en introduktion til Everglades på, men det blev også tydeligt, at parken sagtens kunne have fyldt flere dage. En dedikeret fugleinteresseret med kamera og en bog til artsbestemmelse ville næppe have problemer med at få tiden til at gå.
December viste sig desuden at være et fint tidspunkt at besøge parken på. Det er tørketid i det sydlige Florida, og når vandstanden falder, samler mange dyr sig omkring de områder, hvor der stadig er vand. Samtidig er temperaturerne normalt mere behagelige end midt på sommeren. Jeg havde dog primært valgt tidspunktet, fordi det passede med min juleferie i Miami og den efterfølgende tur ned til Key West. At Everglades så leverede både bådtur, krokodiller, alligatorer og masser af andet dyreliv på én dag, var en ganske god start på opholdet.
Ofte stillede spørgsmål om Everglades National Park
Kan man besøge Everglades National Park på en dag fra Miami?
Ja. Man kan køre fra Miami via Homestead til nationalparkens hovedindgang og videre til Flamingo. En dag giver mulighed for eksempelvis en bådtur og et stop ved Anhinga Trail, men afsæt god tid til kørslen gennem parken og eventuelle ventetider.
Kan man stadig komme på bådtur fra Flamingo?
Ja. Der tilbydes fortsat guidede bådture fra Flamingo i Everglades National Park. Der er også mulighed for at leje blandt andet kanoer og kajakker. Kontrollér de aktuelle afgange og tilgængeligheden før besøget.
Er bådturene fra Flamingo airboat-ture?
Nej. De guidede ture fra Flamingo foregår i almindelige både, blandt andet pontonbåde, gennem områdets vandveje. Airboat-ture findes andre steder i Everglades-området, blandt andet ved US 41.
Kan man se både krokodiller og alligatorer i Everglades?
Ja. Sydflorida er det eneste område i USA, hvor både amerikanske alligatorer og amerikanske krokodiller lever naturligt. Alligatorer foretrækker typisk ferskvand, mens krokodillerne især findes i kystnære områder med brakvand og saltvand.
Hvor kan man se alligatorer i Everglades National Park?
Anhinga Trail ved Royal Palm er et velkendt sted at opleve vilde alligatorer og fugle fra anlagte stier og gangbroer. Der er dog aldrig garanti for bestemte dyreobservationer.
Hvor tæt må man komme på alligatorer og krokodiller?
National Park Service anbefaler en afstand på mindst 15 feet, cirka 4,5 meter, til begge arter. Hold større afstand, hvis dyret reagerer på din tilstedeværelse, og lad være med at fodre, røre eller forstyrre vilde dyr.
Annual Pass til nationalparker - ny pris i 2026
Fra 1. januar, 2026 koster et annual pass (årskort eller årspas) ikke længere 80 dollars, men 250 dollars.
Prisen i 11 af de populære nationalparker i USA stiger fra 35 $ for en bil med fire personer, til 100 $ pr. person + 35 $ for bilen. Du kan derfor spare mange penge ved at købe et årskort i stedet.
Hjælp med at hjælpe andre
Dit bidrag er værdsat og du kan hjælpe andre ved at give lidt igen. Jeg vil sætte stor pris på du benytter de links jeg har til billeje og overnatning her på siden. Ikke kun i din research, men også når du skal lave din endelige bestilling.
Overnatning:











4 kommentarer
Hej Rene
Fedt med en sådan side, jeg har et generelt spørgsmål… Hvilket kamera bruger du? For det er godt nok nogle klare billeder du tager.
Med venlig hilsen
Janni
@ Janni
Tak for ros.
Artiklen du kommenterer på er fra 2011. Dengang var det primært mit DSLR Canon EOS 350D (spejlrefleks) jeg brugte. Jeg havde også et kompaktkamera, men kan ikke huske modellen.
De senere år har jeg ikke benyttet mit DSLR så tit (jeg har et 700D nu). Jeg er blevet glad for mit kompaktkamera (Casio Exilim) og så fanger jeg et godt billede med mobilen i ny og næ.
Spændende side du har lavet. Der skulle være flere som dig. Vi rejser til Miami 16/12-18. Har fået masser af inspiration her på siden. Vi vil en tur til Everglades, men hvilken sted skal vi vælge at køre tul? Vi ønsker en bådtur, det skal være autentisk, det skal være i sumpen, og der må meget gerne være kanaler, det er hyggeligt synes jeg.
Det er en jungle at finde ud af synes jeg. Og det virker MEGET turistet, men det undgår man jo ikke.
Skal man købe billetter på forhånd på nettet, vil det lette ventetiden?
@ Britt
Tak for ros.
Hvis i kun har to dage ved Miami, kan i kun nå en klassisk airboat tour hvor i kommer ud i sumpen og ser dyr.
De ligger tæt ved Miami (30-45 minutters kørsel fra stranden) som ex. denne: https://renefrederiksen.dk/2012/01/08/airboat-tur-i-everglades-miami-florida/
Der ligger flere af disse langs Tamiami Trail: https://goo.gl/maps/8ohfphMxsRH2
Du har kommenteret på min beskrivelse af Everglades National Park. Der kan du ikke komme med airboat både, da der er begrænsninger indenfor nationalparkerne. Men i kan komme på en sejltur, som jeg har beskrevet.
Du finder ikke kombinationen af kanalerne og sumpen nær Miami. Skal i op i nærheden af Orlando, er der mulighed for en kombination af de to.